Passa ai contenuti principali

Vendet 'armike' të Shqipërisë ?

2008 ka qene vit i sukseshëm për shqiptarët,por po te shikojme pak historine dhe ngjarjet e sotme do kisha qejf te shifja mendimet tuaja me aq sa dini dhe te rendisni sipas jush, 5 vendet qe historikisht kane ndjekur politike anti-shqiptare dhe 5 vende qe kane nje politike mbeshtetese per shqiptaret.Natyrisht mund te komentoni vendet pervec renditjes qe do beni...
Renditja ime do ishte kjo:
1)Rusia (armiku më i madh)
Pavarësisht se dikur ka qene aleat i Enver Hoxhes mendoj se dhe ajo aleance ka qene me shume per ceshtje interesi e politike e per pozicionet strategjike te Shqiperise e cila ka dalje direkte ne det drejt vendeve perendimore me te cilat Rusia ishte 'armike'
2)Franca
vendi me bastard vendi me i felliqur ne botë qe historikisht ka qene per copetimin e Shqiperise,dhe qe sot po ndjek plane shume te keqija ndaj Kosovës pavarësisht se njohu Kosovën duke ju bashkuar vendeve te tjera te BE në Bllok.(Sinqerisht e urrej me shume se Greqinë)
3)Greqia
S'ka nevoje per shume komente sepse dihet sa shume na 'duan' dhe i duam
4)serbia
Sërish no coment i dijmë bëmat e tyre ndaj shqiptareve
5)Bullgaria,vend tipik sllav,vëlla me Serbinë

5 vendet qe mendoj kane perkrahur kauzen shqiptare
1)SHBA,fillojnë qe në fund të luftës së pare Botërore dolen kundra copetimit total te Shqiperisë,vendi kyc qe coi ne pavarësine e Kosovës
2)Turqia,edhe pse na kane patur per vite nen pushtim(ishte politika e tille e asaj kohe si shume shtete te tjera) eshte vendi qe na ka perkrahur qe pas viteve 90 jashtezakonisht
3)Italia Qe pas luftës së dytë botërore politika e saj ka nderruar kurs,sot partner i pare ne gjitha fushat me Shqiperine.
4)Austro-Hungaria,dy vende qe ishin kundër copetimit te Shqiperisë

Commenti

 1. tungjatjea o bashkombes/e

  - Eshte hera e pare qe visitoj blogun me nje emer kaq kuptim plote"Made in albania"dh kam bere shume mire sepse ndajme ndonje mendim sebashku.
  -Lexova me vemendje comentet ku shprehet dhimbje per padrejtesite qe jane bere dhe i behen vendit tone eshte e trishtushme qe SHqiperia nje nga vendet me antike ne mesin e Europes dhe te Botes(mjafton te shikosh hartat dhe historine)te kete kete fate!

  -Por me lejoni tju them qe fjala urrejte nuk me pelqeu dhe e dini pse?- Ne shqipetaret jemi te emigruar ne shume vede te botes shumica jone me urtesi, pune,zotsi vitalite... gje karakterizon pjesen me te mire te popullit tone perballen ne keto vende per te ndryshuar per me mire jeten e tyre dhe per te ndihmuar njerzit te afermit qe kane ne shqiperi gjera keto qe i dime te gjithe:-por athere c'ndodh na dalin ca kokrra qe bejne gjera nga me te shemtuarat siç jeni ne dijeni edhe ju.
  -ATEHERE te gjitha keto vende ku ne jetojm duhet te na "URREJNE TE GJITHEVE o te na quajne armiq!!!"siç kerkojne te shprehen qarqe te caktuara per hire te politikave o te organizazioneve qe i nxisin,persona te mbushur me urrejtje(dhe duhet ta kuptojm qe derdhen para pa mase....)apo ta ndajne "shapin nga sheqeri"siç thote nje fjale e urte.
  -JO or vlla nuk eshte URREJTJA rruga qe kerkohet por DREJTESIA e cila vjen duke e filluar nga vetja demostruar "armikut" dashuri ndermjet nesh me fakte,jo me korrupsion,siç ndodh tek ne(nuk me intereson tek te tjeret)me stabilitet e harmoni(e jo duke perlesh si QENTE ne parlament,bashki, tendra...etjer etjer etjer.
  -Po ta duam shume njeri tjetrin,po ti shikojme gjerat ne kompleks,po ta shikojm me vemendje c'ndodh ne bote pa u bere papagalle e majmune(e kam llafin per medjet ne pergjithesi, e gazetare rrjepacake...)-mos te biem menjeher kurrthe-(sic eshte UREJTJA qe nuk eshte zakon i shqipetarit por i armikut).
  -Duhet qe ne SHqiperi te filloje te comandoje "truri" dh jo pasioni, mediokri,aventurieri
  siç ndodhe per fate te keq tek ne... .
  -Pra po te bejme me shume per njeri tjetrin,te zhvillojme meshume diplomacine te jemi koherent dhe jo gjaknxehte po ti japim fund tradhetise brenda vendit,po te jemi me dinak me armikun,-VENDET AMIKE DHE PJELLAT E TYRE;- MUTIN DO NA HANE.
  -SHQIPERIA eshte me zotin,dhe besnike e miqeve te saj.

  Me nderime
  TE GJITHEVE SHQIPETAREVE KU JANE

  RispondiElimina

Posta un commento

Post popolari in questo blog

Cognomi di origine albanese

Cognomi di origine albanese

Barletta, Borrescio, Buono, Busciacco, Capparelli, Conte, Cordoano, Cortese, De Marco, Di Turi, Dramis, Elmo, Frega, Matrangolo, Mele, Preite, Raimondo, Vicchio
Barile
Barbaro, Belluscio, Botte, Cappa, Carnevale, Caselle, Croce, Fusco, Giuliano, Mazzeo, Mecca, Nastasia, Pascente, Pasternoster, Rabesco, Saracino, Schirò, Sciaraffa, Solazzo, Zambelli
Campomarino
Balante, Carriero, Chimisso, Corfiati, Croce, Manes, Marini, Musacchio, Norante, Occhionero, Piermarino, Travaglino, Vizzari
Caraffa
Bubba, Comi, Donato, Ferraina, Fimiano, Iania, Lombardo, Mazzei, Migliazza, Monteleone, Notaro, Peta, Petruzza, Scerbo, Sciumbata, Sulla
Carfizzi
Basta, Brasacchio, Condosta, Larte, Macrì,
Casalvecchio
Andreano, Beccia, Celozzi, Crescenzi, Criasia, Cutaio, De Luca, Fratta, Iacovelli, Petrone, Tosches
Castroregio
Alfano, Camodeca, D’Agostino, Di Nicco, Licursi, Roma
Cavallerizzo
Capparelli, Ferro, Golemme, Lata, Melicchio, Sarro, Tavolato
Cerzeto
Candreva, Capparelli, Franzese, Go…

Wikileaks parla di Albania e Grecia

Documenti segreti che parlano dell'Albania saranno pubblicati su Wikileaks

Ci sarebbero documenti segreti in lista per essere pubblicati a breve tra cui documenti segreti sull'Albania sulla Grecia ed in particolare i rapporti diplomatici che la Grecia ha col mondo e i paesi vicini.

I documenti sono tenuti a rivelare una forte evidenza i rapporti tra Tirana e Atene sulla vicenda del confine marittimo tra due paesi che si è è tenuto giorni fa a Tirana.

Il ministro greco Drucas chiede stuperfatto - come possono essere finite nelle mai degli Stati Uniti file e dossier segreti che hanno a che fare con lo stato ellenico ?.

La Grecia è uno dei paesi europei ad avere avuto una maggior spesa militare negli anni passati.

Dopo il fallimento dello stato ellenico la Grecia sta collaborando con i paesi vicini per evitare spese enormi nel campo militare.

Wikileaks svelerà il dietro le quinte della politica militare e di intelligence dello stato greco e della vicina Albania

Gli Arvaniti, i veri greci sono loro.

Arvaniti sono quelli la cui lingua madre è "Arvanitika" (in greco: Arvaniti = arvani + + tis notias = albanesi del sud dei Balcani). Arberesh La parola è usata in albanese, linguisti più usare la parola per la lingua albanese.

Arvaniti (in greco) e Arberor (in albanese), ma in Grecia nord-occidentale, nella lingua, il termine è usato Shqiptar (lo stesso utilizzato da albanesi d'Albania) e la parola Arvaniti non ha alcun significato in regione nord occidentale della Grecia. La regione Nord Occidentale ricordo che sarebbe la Chameria , dove ultraortodossi hanno creato genocidi e rubato questa parte di terra assieme all'isola di corfu all'Albania.

Tuttavia, Arvanitika appartiene alla famiglia linguistica albanese, e si è evoluta da uno dei due gruppi linguistici della lingua albanese, il dialetto meridionale albanese (nota: il dialetto parlato dagli albanesi a sud dei Balcani). Arvanitika ha una ricchezza dialettica: vi sono tre diversi gruppi di dialetti parlati, uno…