Per Albania Wikileaks pubblicherà 452 documenti


Per l'Albania Wikileaks pubblicherà 452 documenti e sono del periodo dal 1997 al 2010 :lo ha rivelato un quotidiano tedesco.

Wikileaks pubblicherà documenti segreti di molti paesi in tutto il mondo, qi qui anche per l'Albania. Secondo il quotidiano tedesco Der Shpigel "per l'Albania 452 documenti segreti presentati che rappresentano un periodo dal 1997 al 2010.

Il prestigioso giornale tedesco ha fatto la classificazione di 452 file relativi all'Albania, di cui è classificato 1 Noforn cioè troppo segreto anche per gli alleati, 8 sono segreti, entrambi sono Cofidential Noforn, 147 confidenziali , 169 sono per uso interno e 125 Unclassififeld.

Questi materiali non sono ancora online ma la maggior parte di loro sranno della tematica di confine marittimo tra l'Albania e la Grecia.

Su Wikileask si parla anche dei paesi vicini e sopratutto del rapporto Russia - Serbia e di come la Russia e Serbia sono definiti 2 paesi guidati dalla mafia. Il Montenegro - si legge su Wikileaks - è un paese sempre di pù diviso tra l'Europa e la Serbia.
Inoltre della Romania si parla dello scudo antimissile.

Proprio sui paesi vicini molti storici albanesi sono convinti che nel 1997 ci furono paesi vicini che aiutarono i criminali per fare disordini in Albania
In Albania lo storico Sabri Godo pensa che Wikileaks riporterà alla luce i disordi in Albania 1997 - questo è momento in cui possiamo finalmente conoscere la verità su 1997- dice Sabri Godo.

"Sono convinto di una cosa ... in quel periodo, abbiamo avuto di sicuro un intervento straniero. Le cose non sono state organizzate solo da dentro. Nessuno avrebbe potuto dare gli eventi del '96 come una grande importanza se non fosse stato per il sostegno estero. Ma i dettagli su come questo è stato reso possibile non sono ancora chiare. Tuttavia, essi appartengono al passato e non dovrebbe avere alcuna influenza nelle relazioni reali. Ma, ovviamente, dovremmo prendere appunti ", ha detto lo storico Sabri Godo.


Nei disordini del 1997 uscirono dalle carceri greche alcuni criminali che avevano l'ergastolo e inspiegabilmente quei criminali si volevano prendere il controllo di alcune zone dell'Albania. Nel 1997 quando scoppiarono i disordini in Albania , Zani Caushi era un condannato in Grecia per 2 omicidi e lo stato greco lo fece uscire. Zani Caushi ora è in carcere a vita in Albania.

Oggi l'Albania è cambiata ma le ombre e la rabbia per i disordini a Valona che durarono 5 mesi è ancora rimasta.

Wikileks potrebbe rivelare chi era il paese vicino che guidava i criminali nel 1997.

25 commenti:

 1. sabri godo i vetmi shqiptar qe eshte shprehur per Wikileaks

  RispondiElimina
 2. Sabri godo ka lindur ne sarande edhe eshte nje historian i vertete edhe nuk ka frike te shprehe ate qe mendon.

  RispondiElimina
 3. Sabri godo behet si armik i berishes por ne te vertete ai eshte me keq se berisha

  RispondiElimina
 4. posi dhe eshte president i 1 partie e cila eshte ne qeveri me sali berishen qe i dha grekeve detin token ajrin varrezat janullatosin dhe qe akoma ska zgjidhur problemin e prones sa i sinqerte qe eshte dhe keto ligje votohen nga partia e tij sa te sinqerte jane politikanet tane si thone ashtu bejne

  RispondiElimina
 5. te pakte berisha evitoi qe serbet te benin lufte eshe Shqiperise.

  berisha je numer 1 .

  Skenderbeu
  Nene teresa
  berisha

  3 heronjt e kombit

  RispondiElimina
 6. Pa asnje dyshim qe ka pasur ndikim nga jasht,por shqiperia nuk ka bere asnje hetim per ti nxer fajtoret para drejtesis qofshin ato dhe shtete,
  une kam humbur njerez te aferm ne 97,

  sali berisha eshte nje cop k.ri se nuk ka vu asnjeher nderin e kombit ne vend
  Keshtu mos ul Skenderbeun dhe nene terezen ne nivelin e sales

  RispondiElimina
 7. ne jena popull vk..qe i japim voten ktyre..dhe kta vecse dine te pasurohen dhe hiqen si te mire te gjithe para popullit...

  RispondiElimina
 8. Shqiperia ka ndihmuar Ameriken per te bere rremuja vitine kaluar ne Greqi.

  Greqia ishte gati per lufte civile.

  RispondiElimina
 9. Une mendoj qe do dalin rremujat qe sala organizoi ne Greqi vitin e kaluar.

  Rremujat u bene edhe nga Shqiptare te derguar nga Amerika dhe nga Berisha.

  Edhe keto do dalin ne wikileaks

  RispondiElimina
 10. po dhe Greqia dhe Saliu nje m.........t jane mos te mburrni as njerin as tjetrin

  RispondiElimina
 11. do dali e verteta qe greqia organizoi gjithcka bashke me fatos nanon dhe qeveria nuk ishte aq e forte sa ta perballonte. ndersa per ata qe thone pse qeveria shqiptare nuk kundershton marrjen e ujrave eshte e thjeshte...komandohet nga u.s.a
  wikileaks do te publikoje thjesht gjerat qe ne te vertete i dime por nuk jemi aq te forte sa ti themi me ze te larte!!!
  p.s shqiperia ka bura qe jane te lidhur pas nje partie dhe behen te verber dhe jo BURRA qe kane forcen e vullnetin per te thene te verteten.

  RispondiElimina
 12. te jete per sali berishen na kishte marre serbi deri ne sarande. Ndoshta do ishte ma mire te kishte ndodh vertete. Ka mé sens me te sundu i huaji sesa i joti. kur do te na hiqen qafe kto kriminela.

  RispondiElimina
 13. saliu eshte nje nder politikanet me injorant qe ka dhe ska per te pasur ndonjeher kombi jone

  RispondiElimina
 14. sali protopapa nuk e derzon kollaj kolltukun se ka pasuni te madhe per te mbrojtur,hajduti i mutit

  RispondiElimina
 15. Do tè vi fundi edhe ty o sali mos ki merak,se populli fiton gjithmon.politikant e karit...duam njerèz tè rinj nè qeveri jo injorant e bythqira tè shitur....

  RispondiElimina
 16. Sa per Saliun tre gjera kryesore nuk munde ti hiqen, 1- I ndershem. 2- Trim dhe 3-patriot, te tjerat munde te shtoni sa te doni.

  RispondiElimina
 17. Sa per Berishen tre virtute nuk munde te hiqen 1- I ndershem 2- trim dhe 3- patriot. Te tjera munde te shtoni sa te doni (ZEFI)

  RispondiElimina
 18. rrofte sala qe po na ndihmon ne minoritetet se do na kishit vrare

  RispondiElimina
 19. mos e shani berishen se per ne minoritetet po ben shume

  RispondiElimina
 20. Per momentin Berisha eshte mbrojtesi kryesor i kombit shqiptare. Rama po demton ashper Shqiperine duke e kthyer mbapa historine

  RispondiElimina
 21. po kur te vdesi sala!!!si do ia beni?

  RispondiElimina
 22. Populli Shqipetare e din mire cilet jane tradhetaret e kombit per vitin 1997,jane po ata komuniste qe udhehoqen 40 vjet ne diktature,jane te njejtit qe po udheheqin per 20 vjet ne te thenen demokraci,kur do te vije koha qe populli Shqipetar ta kuptoje qe vetem me pushke fitohet liria,dhe jo duke ju levirur here njeres parti here tjetres, tek e fundit ata jane nje dhe mendojne vetem per nje gje,si te ua pime gjakun popullit,a do ti duroje me ky popull keta tradhetare?????

  RispondiElimina
 23. Po çjane keta politikane qe nga njera ane u vodhen çfare kishin mbas shpirti popullit, dhe nga ana tjeter duan ti mashtrojne dhe tu marrin edhe shpirtin ( siq ben djalli me prene e vet),Po a ka sy ne balle ky popull qe te shikoje keta se si e tradhetojne vendin e tyre ,po a ka veshe ky popull qe te degjoje se si e poshterojne keta vendin e kombin. UNE BESOJ QE KETA TRDHETARE TE KOMBIT DO TE DALIN NJE DITE PARA GJYGJIT TE POPULLIT.TRADHETARET KRYESORE JANE,sali otomani,ilir serbi, fatos greku, gramoz arrigjiu, e tij tij tij.

  RispondiElimina
 24. me vien keqe qe ne shqiperi ekzistojne akoma njeres qe mendojne akoma si nje shekull me pare qe shkruajne e shain ne menyre vulgare me nje fjalore qe i ka ikur koha pere mua keta qe po udheheqin shqiperine jane me keqe se parahardhesit e tyre ata qe e zhduken shqiperine nga harta fizike e botes a nuke e kuptoni apo nuke doni ta kuptoni qe ne shqiperi jane ne krye te bijte e atyre qe nxiten vllavrasien pere 50vjet ata qe na mohuan identitetin ata qe na bene armik me babane me nenen vellane e motren ata qe pere te rritur fitimet e tyre shfrytezuan ne maksimum edhe femijet duke i nxierre si krah pune njelloj me te rriturit.une i lexova me vemendie shkrimet tuaja dhe vura re aty ketu qe shume nga ju e kane harruar te kaluaren dhe aty ketu thurin edhe kulte pere kete me vien shume keqe dhe dua tju kujtoje te gjithe atyre qe kerkojne ta anashkalojne vuajtien me nje thurie lavdie se ne krye te PD.sote eshte nje ishe komunist i betuar i Enverit se ne krye te PS.eshte nje bire komunisti qe thure akoma elozhe pere kohen e shkuar e te ndritur te babajit tije,se ne krye te P.S.D,eshte nje ishe minister i ndritur i aresimit nje nga me te perkedhelurit e regjimit te atehereshem Enverian qe ruan akoma dhe sote po ate helem qe mori e trashegoi nga prindrit e vete komuniste .Po Paskal Milo kushe eshte? nje ishe minister i jashtem qe dele e bene leksione pere demokracine.Po partine demokristiane . Prtine republikane.Partine e minoritetit,ate te ballit te legalitetit e shume te tiera qe tani nuke me vijne ndermend se jane si ato shushunjat qe i pine gjakun dhe e grabitin populin tim si ato shushunjat e uritura qe nuke njohin kufi ma thithin ne menyre te pa shpirte ate cfare ka mbetur nga nje popull i varfer ,ibindur,tolerant edhe me shprese se nje dite do te vije koha qe bijte e vertete qe e duan te rreshtuar perkrah smotrave evropiane do te kthehen dhe do tju tregojne vendin ketyre sharlataneve te pa fe,hipokrite,pa dine e imane pielle e poshtersise komuniste ME FALE O POPULL ;PO eshte ora te zgjohesh dhe plehrat ti hedhesh ne kazanin e plehrave;se po i mbajte nepere kembe te mbysin me eren e keqe qe leshojne mose harro thnien e te madhit Migjen;Ah sikure t^kisha nje grusht te fuqishem e malit q s^bzan mu ne zemer me ja ngjesh,e ai te dridhej nga ky grushte i pa lgjshem e une te kenaqem te kenaqem tuj qesh.

  RispondiElimina
 25. me vien keqe qe ne shqiperi ekzistojne akoma njeres qe mendojne akoma si nje shekull me pare qe shkruajne e shain ne menyre vulgare me nje fjalore qe i ka ikur koha pere mua keta qe po udheheqin shqiperine jane me keqe se parahardhesit e tyre ata qe e zhduken shqiperine nga harta fizike e botes a nuke e kuptoni apo nuke doni ta kuptoni qe ne shqiperi jane ne krye te bijte e atyre qe nxiten vllavrasien pere 50vjet ata qe na mohuan identitetin ata qe na bene armik me babane me nenen vellane e motren ata qe pere te rritur fitimet e tyre shfrytezuan ne maksimum edhe femijet duke i nxierre si krah pune njelloj me te rriturit.une i lexova me vemendie shkrimet tuaja dhe vura re aty ketu qe shume nga ju e kane harruar te kaluaren dhe aty ketu thurin edhe kulte pere kete me vien shume keqe dhe dua tju kujtoje te gjithe atyre qe kerkojne ta anashkalojne vuajtien me nje thurie lavdie se ne krye te PD.sote eshte nje ishe komunist i betuar i Enverit se ne krye te PS.eshte nje bire komunisti qe thure akoma elozhe pere kohen e shkuar e te ndritur te babajit tije,se ne krye te P.S.D,eshte nje ishe minister i ndritur i aresimit nje nga me te perkedhelurit e regjimit te atehereshem Enverian qe ruan akoma dhe sote po ate helem qe mori e trashegoi nga prindrit e vete komuniste .Po Paskal Milo kushe eshte? nje ishe minister i jashtem qe dele e bene leksione pere demokracine.Po partine demokristiane . Prtine republikane.Partine e minoritetit,ate te ballit te legalitetit e shume te tiera qe tani nuke me vijne ndermend se jane si ato shushunjat qe i pine gjakun dhe e grabitin populin tim si ato shushunjat e uritura qe nuke njohin kufi ma thithin ne menyre te pa shpirte ate cfare ka mbetur nga nje popull i varfer ,ibindur,tolerant edhe me shprese se nje dite do te vije koha qe bijte e vertete qe e duan te rreshtuar perkrah smotrave evropiane do te kthehen dhe do tju tregojne vendin ketyre sharlataneve te pa fe,hipokrite,pa dine e imane pielle e poshtersise komuniste ME FALE O POPULL ;PO eshte ora te zgjohesh dhe plehrat ti hedhesh ne kazanin e plehrave;se po i mbajte nepere kembe te mbysin me eren e keqe qe leshojne mose harro thnien e te madhit Migjen;Ah sikure t^kisha nje grusht te fuqishem e malit q s^bzan mu ne zemer me ja ngjesh,e ai te dridhej nga ky grushte i pa lgjshem e une te kenaqem te kenaqem tuj qesh.

  RispondiElimina