Viti 1913, kur Evropa coptonte tokat e Shqipërisë

POEZI PER GREQINE

TE Q... GREQIN :
CJAN ATA NE ATE BREG
UBUBUJA QEKAN GREK
KUJDES CUNA MOS JU KAPIN
SE PASTAJ JU RRUAJ TRAPIN

RA NJE SHI VENDIN E LAU
CPATI GREKU QE NA SHAU
KERKON TE NA ULI PJACEN
GREK O GREK TE Q... RRACEN

MU TE KRYQI KU U LUTE
PANDEHE SE NA E FUTE
O HALEJA I HALESE
I PATURP E I PA BESE

CA USHTARE KUR PO KENDONIN
NE ORGAZEM PO KALONIN
SHANIN TURQ EDHE SHIPTAR
SDI PSE NDIHESHIN KRENAR?!

DHE I DONIN ZORRET TONA
PER OSHKURE PER NALLONA
PSE KESHTU O CIPEPLASUR
SHUM URREJTJE PASKE PASUR

ME NGADAL E ME AVASH
SA TE BEHET KECI DASH
JE I LUTUR TE NA HASH
CA PRODHON ZORRA E TRASH

O SURRATI MENALLONA
NUK I NXERR DOT ZORRET TONA
NDAJ RRI URTE NE ATE PRAK
SE KA BERE CECUA BICAK

PO NEVE JEMI KETU
ME TE VJETER DHE NGA JU
DHE SE CAJME TRAPIN HIC
KUR NA SHAN NJE PALO PIC

GREK O GREK O KRYE HORR
E NDJEN VETEN SUPERIOR
KE HARRUAR HISTORINE
VANGJEL ZHAPEN DHE ALINE

KISHTE ZHAPA NE OBORR
NJEMIJE GREKER SHERBETOR
KISH ALIU NE JANINE
FRONIN DHE VASILIQINE

KAPEDANET SHQIPETARE
ME FLORI DYFEKUN LARE
VEC ME KENGET E DYFEKUT
PAVARESINE I SOLLEN GREKUT

LIH OR LIH DUKE KENDUAR
POR HISTORIA ESHTE SHKRUAR
VULE E BARDHE MBI TE ZEZE
QE NGA VJOSA NE PREVEZE

SE NE JEMI KETU
ME TE VJETER DHE NGA JU
NDAJ MO LINI,HINGELLINI
SE CA BORXHE NA I KINI

HISTORIA E VERTETE
S'ESHTE VETEM DHJETE VJET
QE ERDHEM ATY TE JU
SE CA HALLE KISH KETU

PO HALLET TONA DO TE TRETEN
VEC KUJTIME DO TE MBETEN
PO DHE NE,O GREK DIKUR
TE DHAME BUKE E TE DHAM GRURE

NDRYSHE FLET E NDRYSHE BEN
KALI TROJES U BE QEN
QEN-ZAGAR PERJASHTA DHEMBET
TE HA E TE NDUK NGA KEMBET

VETE NA NGAVE NUK TE NGAME
PISLLEKUN TE GJITHE E PAME]
TE PERGJIGJEM O ANDART
ME MOREDHE TE BARABARTE

PROVOJE MORE HALE
NDAC ME TURKUN NDAC ME NE
PROVOJHE,O BIR PUTANE
TE LESH BREKET KESAJ ANE

MOS HARRO O HORRI HORRIT
DRUNIN E 4 SHTATORIT
JU Q... E PRAPE SU NGOPET
PERPARA JU VUME SI LOPET!

NE VERTETE JEMI TE GURTE
PO NUK JEMI AQ TE URTE
DOME TE SHAJME,O MAVIE
EDHE ME LIBER SHTEPIE

MORALI YT S'MUND TE NGJALLET
KUR ME KENGE ANDARTI TALLET
ME TURKUN E SHQIPERISE
QE TE MUNDIM ME PESHTYME

SE NE JEMI TE SPROVUAR
HISTORIA NA KA SHKRUAR
KUR S'KISHIM BUKE MORE MUT
HANIM ZJARR EDHE BARUT

NA NGAVE NDAJ TE NGAME
KESHTU DITEM KESHTU THAME
GREK-USHTAR KOKEGORRICE
EC NA PUTH NE PRAPANICE

GREK-USHTAR KOKETHUMBI
FJALA VRET ME SHUM SE PLUMBI
SERISH RESTON DO TA MARESH
PO KJO S'ESHTE NJE PUNE USHTARESH...

C'JANE ATA QE SHKOJNE LART
O-BO-BO C'QEKAN ANDART
I JANE SULUR SHQIPETARIT
QE TI HANE MAJEN E K...

NE O GREK E THAME TONEN
MER TA Q... KINA NONEN
KRUHU ME DJEMT E SHQIPERISE
PO S'TI Q... GJITH ROPT E SHPISE

1 commento:

  1. u qifsha robet ne pith grekeve edhe grat dhe atyre qe kan ber miq grek pse se jan tradhtar te kombit shqiptar

    RispondiElimina